122 Drużyna Harcerska
Potańcówka w Strychu
Wesoła Gromadka Kubusia Puchatka rozpoczęła nowy rok zuchowy 2017/2018 tanecznie, wesoło i radośnie, ponieważ wzięła udział w warsztatach „Mazurki na Mazowszu” zorganizowanych w naszej szkole w dniach 18-19 września. Na pierwszym spotkaniu państwo Agnieszka i Mateusz Niwińscy opowiedzieli o muzyce Powiśla Garwolińskiego, o osobach, od których przejęli repertuar, a także nauczyli gromadę kilku pieśni, zabaw i przyśpiewek ludowych. Drugie spotkanie poprowadziła p. Patrycja Kuczyńska, a do tańca przygrywała Kapela Niwińskich. Zuchy uczyły się tańców ludowych. Punktem kulminacyjnym i jednocześnie podsumowaniem warsztatów była potańcówka zorganizowana w sobotni wieczór w Strychu, który słynie z tradycji muzykanckich. Zuchy pod opieką drużynowej Ewy Kisiel i druhny Anety Józwickiej tańczyły i bawiły się przy akompaniamencie kapeli ludowych. Zmęczone, ale w wesołych nastrojach i z piosenką na ustach wróciły do swoich domów.
Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Lindner z Mazowieckiego Instytutu Kultury za zaproszenie do udziału w warsztatach.
Zlot Zuchowy „Bajkowy Polewicz”
Ważnym wydarzeniem dla garwolińskiego Hufca „Orłów” jest Zlot Hufca. Odbywa się on pod koniec maja albo na początku czerwca. W tym czasie na stanicy jest wesoło, gwarno, kolorowo, ponieważ kto może, przyjeżdża do Polewicza. Nasza gromada razem z drużynową Ewą Kisiel oraz druhną Agatą Majewską zameldowała się 3 czerwca na stanicy, aby wziąć udział w Zlocie Zuchowym „Bajkowy Polewicz”. Zuchy spotkały się z Królową Bajek i Królem Bajarzy. Podczas gry terenowej ratowały bajki. Stworzyły też własną bajkę, wykonały ilustracje i zaprezentowały ją innym zuchom. Pomogły Królowej Bajek odnaleźć kamienie dobra. Po odnalezieniu tych kamieni, wszystkie zuchy wzięły udział w uroczystym apelu. Spotkanie gromad zuchowych zakończyło się pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Wszystkie zuchy zdobyły sprawność Przyjaciel Bajek. W gronie innych zuchów miło spędziły swój wolny, sobotni dzień.
Śladami Piastów
W dniach 17-19 maja 2017 r. odbyła się 3-dniowa wycieczka do Torunia „Śladami Piastów”. W Muzeum Żywego Piernika zuchy własnoręcznie piekły pierniki. W Planetarium poznały historię Mikołaja Kopernika. Poznały najcenniejsze zabytki Torunia: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, fontannę znaną z legendy o flisaku i żabkach, dom astronoma , ruiny zamku krzyżackiego, fragmenty murów miejskich z basztami m. in. Krzywą Wieżą i bramami: Mostową, Żeglarską, Klasztorną, Katedrę Świętojańską. Zwiedziły Gniezno – pierwszą stolicę Polski, legendarny gród Lecha, archikatedrę gnieźnieńską nazywaną „matką polskich kościołów” ze słynnymi romańskimi drzwiami- jednym z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej. Zwiedziły, położone na wyspie Ostrów Lednicki, pozostałości pałacu i kaplicy z czasów księcia Mieszka I.
W Gąsawie widziały pomnik Leszka Białego, potem przejechały kolejką wąskotorową z Gąsawy do Biskupina, zwanego „polskimi Pompejami” – zwiedziły rezerwat archeologiczny, w którym zrekonstruowano gród z wczesnej epoki żelaza oraz Kruszwicę – legendarną siedzibę księcia Popiela. Młodzi odkrywcy spróbowali swoich sił w strzelaniu z łuków. Kolejny wyjazd zuchowy należy zaliczyć do udanych.
Na szlacheckim dworze
W dniach 10-11 marca 2017r. po raz kolejny zuchy z 22 Gromady Zuchowej z Łaskarzewa i 23 Gromady Zuchowej ze Starego Pilczyna spotkały się na zbiórce nocnej, podczas której przeniosły się w czasy szlacheckie po to, aby zdobyć sprawność Szlachcianka/ Szlachcic. Kształciły się na szlacheckim dworze, gdzie uczyły się szermierki, dobrych manier i jazdy konnej. Wzięły udział w turnieju o szablę Michała Wołodyjowskiego. Przeszły przez Magiczną Bramę, gdzie otrzymały imiona szlacheckie, a następnie wykonały i zaprezentowały herby swoich rodów. Podczas warsztatów, które poprowadził p. Adrian Pogorzelski zuchy poznały historię tamtej epoki, obyczaje i kulturę. Po konkurencjach sprawnościowych zuchy wraz ze swoimi drużynowymi zatańczyły poloneza. Zbiórka zakończyła się apelem i wspólnym zaśpiewaniem piosenki „Hej, sokoły”. Zuchy pełne wrażeń i emocji wróciły do rzeczywistości.
HARCERZE ZE 122 DRUŻYNY HARCERSKIEJ NA ZLOCIE HUFCA ZHP „ORŁÓW”
I TURNIEJU ZASTĘPÓW W POLEWICZU- 3-5 CZERWCA 2016 R.
Do corocznego Zlotu Hufca ZHP Garwolin zastęp harcerski i starszoharcerski z naszej drużyny przygotowywały się od kilku miesięcy.
W marcu zastępy zarejestrowały się do Turnieju Zastępów „Srebrna Lilijka” w Hufcu Garwolin. Przesłały zdjęcia i krótką historię zastępów oraz relację z wykonanych zadań turniejowych. Na Zlocie Hufca w dniach 3-5 czerwca 2016 roku odbyły się dwa biegi harcerskie oraz festiwal piosenki harcerskiej „Tego jeszcze nie grali”, które miały ostatecznie wyłonić najlepszy zastęp harcerski i starszoharcerski w Hufcu Garwolin w roku harcerskim 2015/2016.
Po przyjeździe na stanicę hufca w piątek wieczorem 3 czerwca, zakwaterowaniu, apelu początkowym i kolacji, odbył się nocny bieg harcerski z mapą. Na tym biegu zastępy sprawdzały swoją wiedzę i umiejętności z technik harcerskich. Po biegu harcerze zmęczeni, ale szczęśliwi powrócili do obozu na zasłużony odpoczynek.
W sobotę po zaprawie porannej i śniadaniu harcerze przygotowywali się do decydującego rajdu po okolicy. Wszystkie zastępy otrzymały mapy z sześcioma zaznaczonymi punktami, do których w kolejności musiały dotrzeć.
Na punktach harcerze musieli wykazać się znajomością kierunków programowych ZHP- „Harcerstwo w ruchu”, „Aktywność społeczna”, „Ciekawość świata”, „Sprawność na całe życie”, „Braterstwo”, „Radosny patriotyzm”, „Stop bierności- wyzwolić energię”.
Nasze zastępy- harcerski „Ogniorożce” (zastępowa Natalia Urawska) i starszoharcerski „Dzikie surykatki” (zastępowy Mikołaj Stępień), poradziły sobie bardzo dobrze, chętnie i pomysłowo wykonywały zadania na punktach. Na jednym z nich harcerze musieli sami przygotować sobie posiłek na ognisku- ugotować ryż z sosem. Był to sprawdzian ich zaradności i umiejętności współpracy przy przygotowaniu kuchni biwakowej. Z harcerzami wędrowały na rajdzie ich opiekunki- druhny Alicja Sapryk i Barbara Paśnik.
W sobotę również odbył się festiwal piosenki harcerskiej „Tego jeszcze nie grali”. Zastępy przedstawiały przygotowane utwory w nowych aranżacjach, z bogatą choreografią, z towarzyszeniem gitary i innych instrumentów. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
W sobotę wieczorem harcerze uczestniczyli też we Mszy Św. polowej na stanicy w Polewiczu. Dla harcerzy młodszych nastąpiła cisza nocna, czyli przygotowanie do snu i odpoczynek. Harcerze starsi natomiast śpiewali jeszcze przy ognisku do późnej nocy.
W niedzielę po śniadaniu wszyscy z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników w Turnieju Zastępów. Przed apelem kończącym zlot, harcerze zabrali się za sprzątanie, pakowanie i składanie namiotów. Uporządkowali też cały teren stanicy.
Na apelu końcowym zastępowi zameldowali zastępy, po czym nastąpiło ogłoszenie wyników i wyłonienie najlepszych zastępów w Hufcu ZHP Garwolin.
I miejsce spośród zastępów harcerskich zajął zastęp „Dzikie bawoły” z 44 DH z Garwolina.
I miejsce wśród zastępów starszoharcerskich zajął zastęp „Atomówki” z 24 DSH.
Festiwal piosenki wygrał zastęp starszoharcerski „Pałałaksa” z 24 DSH ze Szczepu „Adventure” z Garwolina. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulacje dla zwycięzców.
Po wykonaniu wspólnego zdjęcia wszystkich uczestników zlotu, harcerze pełni dobrej energii i zadowolenia, z miłymi wspomnieniami pojechali do domów.
Do zobaczenia za rok na kolejnym Zlocie Hufca!
pwd. Alicja Sapryk
HARCERZE ZE 122 DRUŻYNY HARCERSKIEJ
NA UROCZYSTOŚCI 3 MAJA 2016 ROKU
W dniu 3 maja 2016 roku harcerze ze 122 Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie, jak co roku, uczestniczyli w uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Poczty sztandarowe, władze miasta i gminy, delegacje różnych organizacji, orkiestra, strażacy, zuchy wraz z drużynową Ewą Kisiel, harcerze z drużynową Alicją Sapryk, nauczyciele, uczniowie i inni mieszkańcy Łaskarzewa zebrali się rano przy budynku straży pożarnej, aby wspólnie przemaszerować do kościoła parafialnego na Mszę Świętą.
Uroczystą Mszę celebrował ksiądz proboszcz Edmund Szarek. Po Mszy nastąpiło przemówienie pani burmistrz Łaskarzewa Lidii Sopel-Sereja oraz przedstawiciela pan posła Woźniaka.
Wszyscy z uwagą obejrzeli występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół nr 1, przygotowanych pod kierunkiem pań Barbary Paśnik i Ewy Freliszki.
Piękny występ został nagrodzony owacją na stojąco.
Następnie wszyscy przemaszerowali w pochodzie ulicami miasta pod pomnik Odzyskania Niepodległości Polski, gdzie orkiestra odegrała Hymn państwowy.
Harcerze ze 122 Drużyny Harcerskiej objęli honorową wartę przy pomniku, odbierali składane przez delegacje wiązanki kwiatów oraz złożyli biało-czerwoną wiązankę w imieniu Zespołu Szkół nr 1 im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie.
Po uroczystości harcerze zrobili pamiątkowe zdjęcia.
W dniu 3 maja 2016 roku 122 Drużynę Harcerską reprezentowali umundurowani harcerze:
Aleksandra Józwicka, Gabriela Szypulska, Natalia Bożek, Urszula Gąska, Natalia Urawska, Magdalena Górka, Wiktoria Tomaszek, Jakub Gromadzki, Jakub Siejka, Hubert Gromadzki, Grzegorz Grabowiec.
Dziękuję tym harcerzom za piękną patriotyczną postawę.
Czuwaj!
pwd. Alicja Sapryk
AKCJA CHARYTATYWNA HARCERZY ZE 122 DRUŻYNY HARCERSKIEJ
„DLA ADRIANA”
Harcerze ze 122 Drużyny Harcerskiej „Kormorany” wraz z pełniącą funkcję drużynowej pwd. Alicją Sapryk, zorganizowali w Zespole Szkół nr 1 w Łaskarzewie charytatywną akcję zbierania pieniędzy na leczenie i rehabilitację chorego Adriana.
Adrian jest absolwentem Zespołu Szkół nr 1 i harcerzem, który najpierw należał do 122 DH, potem do 100 WDH, a obecnie jest członkiem 13 Wędrowniczej Drużyny należącej do 3 Szczepu w Łaskarzewie. Ma 20 lat, jest studentem. Dziś potrzebuje pomocy, gdyż po operacji urologicznej nastąpiło zatrzymanie jego serca. Rehabilitacja Adriana jest kosztowna.
Od 6 marca do 8 kwietnia 2016 roku harcerze ze 122 DH zbierali w szkole pieniądze do puszek, sprzedawali ciasteczka własnej roboty oraz zorganizowali wspólnie ze Szkolnym Kołem Caritas dyskotekę dochodową z bufetem. W bufecie sprzedawano własne ciasta, tosty i napoje.
Do puszki w gimnazjum i liceum zebrano 380 zł 87 gr, do puszki w szkole podstawowej- 292 zł 10 gr. Dochód z dyskoteki wyniósł 914 zł 53 gr. Wszystkie zebrane pieniądze ( łącznie 1587 zł 50 gr) wpłacono na konto fundacji z dopiskiem „Adrian Łapacz”.
Nasi harcerze uczestniczyli również w akcji charytatywnej zorganizowanej przez Hufiec ZHP „Orłów” w Garwolinie w dniu 2 kwietnia, promującej koncert dla Adriana „Dobro zawsze wraca” oraz uczestniczyli w tym koncercie, loterii i licytacji w dniu 10 kwietnia 2016 roku.
Dziękuję ofiarodawcom i harcerzom za zaangażowanie i pomoc w akcji. Wzorowo spełniliście 3 punkt Prawa Harcerskiego –
„Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.”
pwd. Alicja Sapryk
II MIEJSCE NASZYCH HARCERZY NA ZLOCIE
122 DRUŻYNA HARCERSKA NA ZLOCIE DRUŻYN HUFCA ZHP GARWOLIN
Z OKAZJI DNIA MYŚLI BRATERSKIEJ W SOBOLEWIE
W sobotę 20 lutego 2016 roku 11 harcerzy (2 patrole) z naszej drużyny wraz z opiekunkami- druhną Alicją Sapryk i Barbarą Paśnik wyruszyło pociągiem do Sobolewa. Już o godzinie 10.00 rozpoczął się w tamtejszym Zespole Szkół dwudniowy biwak wszystkich drużyn Hufca ZHP „Orłów” Garwolin. Nastąpiła rejestracja patroli i okazało się, że jest ich ponad 50!
Do tego Zlotu przygotowywaliśmy się bardzo starannie. Wykonaliśmy zadania – filmiki o swoich zainteresowaniach, plakat „Młody obywatel”, prezentację o osobie działającej na rzecz naszego środowiska, filmiki-scenki o tolerancji, pomocy i przyjaźni.
W czasie biwaku spędziliśmy czas na świeżym powietrzu, uczestnicząc w grze terenowej. Po smacznym obiedzie nabraliśmy sił do gry „Nieść chętną pomoc bliźnim”. Naszym zadaniem było wymyślenie i zorganizowanie akcji charytatywnej według podanego schematu. Każdy patrol musiał zaangażować w swoją akcję jak najwięcej osób. Celem naszej akcji było zebranie funduszy na budowę ścieżki zdrowia w naszym lokalnym środowisku. Musieliśmy zadbać o promocję, zastanowić się nad formą akcji, poszukać sponsorów. Nauczyliśmy się negocjować i przekonywać różne osoby i instytucje do wsparcia naszego pomysłu.
Wieczorem nie zabrakło czasu na świeczkowisko harcerskie. Śpiewaliśmy harcerskie piosenki, były też harcerskie pląsy, prezentowały się patrole. Cisza nocna była dosyć późno, a niektórzy skorzystali jeszcze z możliwości obejrzenia ciekawego filmu. Spaliśmy krótko w swoich śpiworach.
W niedzielę 21 lutego, po śniadaniu odbył się apel. Jak ogromna była nasza radość, gdy dowiedzieliśmy się, że patrol „Młode Orły” z naszej drużyny zajął II miejsce spośród wszystkich patroli hufca! Dostaliśmy w nagrodę grę planszową „Polak mały” i mapę „25 lat wolności”.
Na koniec wzięliśmy udział we Mszy Świętej w kościele w Sobolewie. Był sztandar Hufca i około 300 harcerzy. Do domu wracaliśmy bardzo zadowoleni z tej harcerskiej imprezy. Nawiązaliśmy nowe znajomości, sprawdziliśmy się w różnych ciekawych zadaniach, nauczyliśmy się lepiej współpracować z sobą i innymi. Kto nie był, niech żałuje!
CZUWAJ!
pwd. A. Sapryk
ZIMOWA ZBIÓRKA HARCERSKA W TERENIE- KULIG I OGNISKO
16 stycznia 2016 roku odbyła się zbiórka terenowa 122 Drużyny Harcerskiej wraz z druhną przewodnik Alicją Sapryk. Harcerze z naszej szkoły uczestniczyli w kuligu za saniami konnymi i ognisku z kiełbaskami. Skorzystali też z pięknej śnieżnej aury i pozjeżdżali na sankach. Organizatorką zbiórki była przyboczna Gabrysia Szypulska wraz z rodziną.
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2015 W ŁASKARZEWIE
17 grudnia 2015 roku grupa 30 harcerzy i zuchów z naszej szkoły, pod opieką druhen Alicji Sapryk, Ewy Kisiel i Urszuli Szarek, wyjechała do Żelechowa aby odebrać Ogień z Betlejem. Uczestniczymy w tej akcji od kilkunastu lat. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Zauważ człowieka!”.
W kolejnych dniach nasi harcerze przekazali Światełko Betlejemskie mieszkańcom Łaskarzewa na Mszy Świętej w kościele parafialnym, w Urzędzie Miasta i Gminy, osobom starszym w ich domach oraz w Zespole Szkół nr 1 im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie podczas koncertu kolęd i pastorałek.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć
Druhna A. Sapryk
1 2