Ograniczenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza poprzez eliminowanie węglowych instalacji grzewczych
We wrześniu szkoła rozpoczęła cykl spotkań z rodzicami uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie oraz mieszkańcami miasta mającymi na celu uświadomienie wszystkim jak wielki wpływ mamy na czystość i jakość powietrza.
Łaskarzew położony jest w otoczeniu lasów sosnowych, które przez wiele lat kształtowały klimat sosnowy bardzo korzystny w leczeniu górnych dróg oddechowych. Na terenie miasta funkcjonował ośrodek wypoczynkowy „Świt”, który co roku odwiedzali kuracjusze z Warszawy. Ośrodek już nie istnieje i klimat sosnowy został zanieczyszczony przez dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Najwięcej tego gazu przedostaje się do atmosfery podczas ogrzewania mieszkań węglowymi instalacjami grzewczymi, które przeważają na terenie miasta. Mieszkańcy w sezonie grzewczym w piecach spalają również odpadki powstałe podczas produkcji obuwia jak również szmaty produkując duże ilości CO2 znacznie przekraczające normy występowania tego gazu w atmosferze.
Podczas pierwszego spotkania 27 września 2016r. rodzice i mieszkańcy miasta mogli zobaczyć prezentację na temat: Znaczenie CO2 w przyrodzie. Wykład miał uświadomić wszystkim, że dwutlenek węgla jako gaz jest niezbędny w powietrzu, bo bez niego nie odbyłby się proces fotosyntezy w roślinach zielonych, czyli proces produkcji cukrów prostych dla rośliny a dla nas tlenu niezbędnego w procesie oddychania. Jednak zbyt duże jego ilości w powietrzu wpływają na zmiany klimatu – powstaje efekt cieplarniany.
Podczas wykładu zostały rozdane broszury: „Czyste powietrze w mieście zależy od ciebie” opracowane przez uczniów szkoły.