Rekrutacja do klas 1. szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego Występ młodzieży z okazji Święta Szkoły i Jubileuszu 25-lecia LO Święto Szkoły - jubileusz 25-lecia liceum Święto Niepodległości 2022

Rekrutacja do klas 1. szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego

W naszej szkole rozpoczęła się rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 – zapisy dzieci do klas pierwszych szkoły podstawowej oraz do oddziałów przedszkoln…

Występ młodzieży z okazji Święta Szkoły i Jubileuszu 25-lecia LO

W spektaklu brali udział uczniowie LO i szkoły podstawowej. Scenariusz i reżyseria p. Nel Leszczyna.

Święto Szkoły - jubileusz 25-lecia liceum

21 listopada obchodziliśmy Święto Szkoły, w tym roku wyjątkowe, bo połączone z jubileuszem 25-lecia liceum w Łaskarzewie. Miło nam, że w tym szczególn…

Święto Niepodległości 2022

Kiedy nad światem zaczyna panować jesień, a kolorowe liście ścielą się gęsto pod stopami, to znaczy, że nadchodzi czas świętowania najważnie…

Dzień otwarty – dzień projektów edukacyjnych

21 maja 2016 r. był w szkole dniem innym niż wszystkie. Po pierwsze, bo sobota, po drugie, bo obrona projektów edukacyjnych klas drugich gimnazjum, po trzecie, był to dzień otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Gimnazjaliści przygotowali aż osiem projektów, ponadto został zaprezentowany pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów gimnazjum i klasy mundurowej LO, pod opieką p. Stanisława Madejskiego.

W ten piękny, słoneczny dzień zgromadziła się nie tylko młodzież, ale również rodzice uczniów klas drugich.  W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że niektóre projekty, jak  ,,Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, czy ,,Łaskarzew  w fotografii i poezji” wspomogli swoimi talentami uczniowie kl. III gimnazjum oraz I i II LO. Młodzież z obydwu szkół napisała około 100 wierszy o Małej Ojczyźnie – Łaskarzewie, o ludziach, którzy tu mieszkają i tęsknocie tych, którzy stąd wyjeżdżają.

Na wstępie wszystkich obecnych powitała p. dyrektor Grażyna Sałasińska, życząc oczywiście powodzenia wszystkim uczniom i ich opiekunom. Projekty rozpoczęły się od wspaniałej inscenizacji sztuki Aleksandra Fredry ,,Śluby panieńskie”.  Zachwyciła wspaniała gra aktorów, którzy oddali klimat epoki. Rozśmieszali nas i smucili kiedy było trzeba. Zobaczyliśmy, że miłość jest ważniejsza i mocniejsza od ślubów złożonych sobie przez bohaterki, że nigdy nie będą kochać . Obok znanych już wspaniałych talentów szkolnych ujawniły się nowe – nasze perełki. Projekt przygotowała p. Anna Tylman.

W sali komputerowej weszliśmy w świat historii. Chłopcy zabrali nas w czasy Złotego Wieku historii Rzeczpospolitej. Film, który pokazali i w nim wystąpili oglądaliśmy klatka po klatce z ogromnym zainteresowaniem. Szczególnie ciekawe były informacje o władcach tej epoki. Nad projektem czuwał p. Stanisław Gronek.

Na dolnym korytarzu młodzież wyrecytowała napisane przez siebie lub kolegów wiersze na tle fotografii Łaskarzewa: wczoraj, wczoraj i dziś, dziś.
Była muzyka, ławeczka, kwiaty, drzewa, minimalny ruch oraz oprawa muzyczna kl. I LO…

Zaszemrała rzeka
odbijając słońca promień
czeka
płynąc do wspomnień
miasto moje
Łaskarzew
same bliskie twarze
biskupią łaską
stało się miasto

długa historia
bohaterów losy
tradycja ducha
ciekawe czasy
to moje miasto
tu żyję, czuję
dokładam ślad swój
przyszłość buduję
dzwony Kościoła
drzewa parkowe
lasy dookoła
powietrze zdrowe

to miasto moje
Łaskarzew mały
lecz serce czuje,
że to świat cały

(Alicja Kusak, kl. IIIa gimnazjum)
Opiekun projektu  – Nel Leszczyna.

Odbyły się również dwa projekty geograficzne. Przygotowała je wraz z uczniami p. Ewa Gąska. Wyruszyliśmy więc na Marsa. Zapoznaliśmy się z najważniejszymi informacjami związanymi z tą planetą. Na podstawie prezentacji i filmu oraz doniesień naukowych wiemy już, że nie było by  tam łatwo żyć.

Następnie uczniowie zaprezentowali, na podstawie przeprowadzonych badań, ankiet, jak wygląda aktualny stan liczebny naszego miasta. Poznaliśmy statystyki, ilość zgonów, urodzeń w ostatnich latach. Nie wygląda to dobrze. Bardzo wielu mieszkańców emigruje a niewielu przybywa. Przyrost naturalny jest ujemny, choć w 2015 r. był dodatni +25 mieszkańców. No cóż, oby taki wynik powtórzył się w następnych latach.

Pani Bożena Zemło, wraz z p. Teresą Rezwow i całą (co trzeba podkreślić) kl. IIb gimnazjum przygotowały inscenizację, pt. ,,Sąd nad mieszkańcami wsi Barania Głowa, co to śmieci do lasu wrzucają„. Uczniowie, w formie krótkiego przedstawienia ukazali problem dzikich wysypisk śmieci. Odbył się więc sąd nad winnymi tego stanu rzeczy. Przed oskarżycielami obiecali oni poprawę. Trzeba wspomnieć, że w scenografii oprócz tematycznych strojów zobaczyliśmy wiele zdjęć ,,naszych śmieci” w naszych łaskarzewskich pięknych lasach.

Podsumowując – był to bardzo interesujący dzień w naszej szkole. Uczniowie zaprezentowali się wspaniale. Ujawnili swoje talenty, wielokrotnie walcząc ze stresem – oczywiście tym pozytywnym. Dziękujemy młodzieży za zaangażowanie, rodzicom za odwiedzenie naszej szkoły. Każdy z projektów otrzymał ogromne brawa i każdy uczeń został doceniony za swój wysiłek. Wszyscy otrzymali z rąk p. dyrektor Grażyny Sałasińskiej dyplomy potwierdzające zaliczenie projektu.

« z 43 » 

Linki:
logocomenius     logomiasto     logoerasmus